8-7 την ΑΕΚ με κατάθεση ψυχής!

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, ο Ιωνικός ανέτρεψε όλα τα προγνωστικά και επικράτησε της με 8-7 στη δεύτερη ημέρα του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής.
Οι Νικαιώτες μπήκαν από την αρχή πολύ δυνατά προηγούμενοι με 3-0. Η ΑΕΚ ισορρόπησε το παιχνίδι μειώνοντας σε 3-2 με τον Ιωνικό να σκοράρει εκ νέου σημειώνοντας το 4-2 όπου και ήταν το σκορ της πρώτης περιόδου.
Στη Β’ περίοδο, η Ομάδα του Δημήτρη Κρητικού αντιμετώπισε ιδιαίτερες επιθετικές δυσκολίες, μη μπορώντας να σκοράρει. Η Ένωση από την άλλη κατάφερε και ισοφάρισε το παιχνίδι (4-4) με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες στο ημίχρονο.
Στην επανάληψη, η ΑΕΚ πήρε την πρωτοπορία με 4-5 όμως ο Ιωνικός είχε τις λύσεις και με δύο πέναλτι ξαναπέρασε μπροστά στο σκορ με 6-5 όπου και ήταν το σκορ της περιόδου.
Στην τελευταία περίοδο, οι Νικαιώτες έδειξαν να καθαρίζουν το παιχνίδι όταν προς το τέλος προηγήθηκαν με 8-5. Δύο πέναλτι ωστόσο των κιτρινόμαυρων τους ξανάβαλαν στο παιχνίδι. Στο τέλος, χρειάστηκε η καθοριστική επέμβαση του τερματοφύλακα του Ιωνικού όπου και διαφύλαξε αυτή τη σπουδαία νίκη.

Ιωνικός Νικαίας – ΑΕΚ 8-7
Οκτάλεπτα: 4-2, 4-4, 6-5, 8-7